مواد لازم

کباب برگ

۶
مواد اصلی
گوشت راسته با فیله گوساله
۱ کیلوگرم
روغن زیتون
۱/۳ پیمانه
پیاز
۲ عدد
نمک و فلفل
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

کباب برگ

طرز تهیه

کباب برگ

درجه سختی
زمان تهیه ۱۲۰
دقیقه
زمان پخت ۲۰
دقیقه
۱
این کباب را می توان از راسته گوسفند یا گوساله انتخاب کرد . راسته را پیش از بریدن باید پاک کرد. یعنی ۳ الی ۴ سانتیمتر از سر کلفت آن را که محل اتصال به استخوان است، باید برید ورگ و ریشه روی راسته را باید برداشت.
۲
راسته را پاک و از طول به چند قسمت ۱۰ سانتی متری تقسیم کنید . هر قسمت را روی تخته بخوابانید و با برش طولی به شکل چند ورقه به کلفتی حدود یک سانتی متر ببرید.
۳
یک ورقه از راسته ها را روی تخته بگذارید و با پشت یک کارد سنگین یا ساطور یا بیفتک کوب روی گوشت بکوبید. آب پیاز رنده شده , روغن زیتون, ماست (در صورت دلخواه) و زعفران را مخلوط کنید
۴
راسته ها را در این مایه بخوابانید و بگذارید حداقل یک شب بماند, سپس به سیخ بکشید . توجه داشته باشید نمک گوشت های قرمز مخصوصاً کباب ها را باید در وسط پخت زد . اگر این کار را از قبل از پخت انجام دهید, گوشت آب انداخته و کباب خشک و سفت می شود. گوشت‌ها را به پهنایی در حدود ۷ سانتیمتر برش داده، آن‌ها را به قطر نیم سانتیمتر ورقه ورقه کنید.
۵
سپس پیاز را با رنده ریز رنده کرده تا کاملاً له شود . آب آن را گرفته و با روغن زیتون و فلفل مخلوط کنید .
۶
گوشت‌ها را به‌مدت ۲۴ ساعت در مخلوط آب پیاز و روغن زیتون خوابانده و در یخچال قرار دهید.
۷
سپس ۲ الی ۳ بار با بیفتک کوب روی گوشت‌ها بزنید .
۸
تکه های گوشت را که به سیخ می‌کشید آنها را روی کباب پز کباب کنید و گاهی سیخ های کباب را بر گردانده تا هر دو طرف کاملاً پخته شود. اما دقت می کنیم که کباب زیاد خشک نشود .
۹
سیخ را روی حرارت قرار دهید و این طرف و آن طرف کنید تا گوشت کباب شود ( بهترین آتش برای کباب ذغال است). کره را ذوب کنید و با مقداری زعفران سائیده شده مخلوط کنید و همزمان با کباب شدن گوشت ها با برس روی کباب ها بزنید.
۱۰
کباب را مستقیم از روی حرارت بر روی برنج قرار دهید ( برنج بهتر از نان است چون کباب برگ را اگر روی نان قرار دهید خیلی زود خشک خواهد شد ) ، کباب برگ را همراه با گوجه کباب شده ، برنج ، لیمو ترش و جعفری سرو کنید.
۱۱
نمک را نیز در اواخر پخت به گوشت اضافه کنید .
تصاویر مراحل تهیه

کباب برگ

سایر نکات

کباب برگ

در صورتی که کباب نرم تری میخواهید میتوانید 1 قاشق چایخوری کیوی رنده شده به مواد اضافه کنید
نظرات دستور پخت

کباب برگ