عکس ترشی بندری
تصویر از مینا
https://sarashpazpapion.com/picture/1240255
...
مواد لازم

ترشی بندری

۴
مواد اصلی
آب گوجه‌ فرنگی (غلیظ)
۱ پیمانه
گوجه فرنگی
۵ عدد
ادویه ترشی
۲ قاشق سوپ خوری
سیب ترشی
۵۰۰ گرم
کرفس
۳ شاخه
فلفل سبز تند
۵۰ گرم
گل کلم
۱ کیلوگرم
سیر
۱ بوته
رب انار
۱ پیمانه
خیار
۳ عدد
بادمجان
۳ عدد
موسیر
۵۰ گرم
هویج
۳ عدد
تمر هندی
۱ بسته
سرکه
به مقدار لازم
سبزی (شامل نعنا.گشنیز.مرزه.ترخان ریز شده)
۱ پیمانه
کلمات کلیدی

ترشی بندری

ترشیجات ترشی جنوبی
طرز تهیه

ترشی بندری

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۰
دقیقه
۱
ابتدا فلفل سبزهای تند را شسته و داخل کمی سرکه و آب و نمک بجوشانید تا نرم شوند ،سپس آنها را ریز کنید.تمبرهندی را درون ظرفی ریخته و مقداری سرکه روی آن بریزید و به طور کامل هم بزنید سپس آن را با آبکش ریز صاف کنید و هسته های آن را جدا نمائید.(این عمل را چند بار انجام دهید تا کاملا گوشت تمبر هندی جدا شود)
۲
گوجه فرنگی ها را پوست گرفته و به صورت نگینی خرد کنید ، هویج ها و سیب ترشی و سیرها را پوست کرده و ریز خرد نمائید ، برگ های کرفس را جدا نموده و به اندازه هویج ها خرد کنید.
۳
خیارها را همراه با پوست خرد کنید و در آبکش بریزید ؛ مقداری نمک روی آن بپاشید و ۳ ساعت صبر کنید تا آب اضافی آن از بین برود. موسیرها را شسته و به صورت ورقه ای یا ریز خرد کنید، بوته های گل کلم را نیز از هم جدا نموده و ریز خرد کنید. سبزی های معطر را ساطوری کنید و با تمامی مواد بالا مخلوط نمائید.
۴
بادمجان ها را پوست گرفته و به صورت مربعی خرد کنید و با کمی سرکه بجوشانید تا نرم شوند سپس به همان صورت داغ به بقیه مواد اضافه کرده و خوب مخلوط نمائید.
۵
ادویه مخصوص ترشی ، رب انار ، آب گوجه فرنگی غلیظ شده و تمبرهندی حل شده در سرکه را به مخلوط اضافه کنید سپس مخلوط آماده شده را درون ظرف مخصوص ترشی ریخته و سرکه آن را اندازه کنید تا جایی که روی آن را کامل بپوشاند ، نمک و فلفل هم به میزان دلخواه به ترشی اضافه کنید و ظرف ترشی را در جای خنکی قرار دهید.حدود ۲هفته صبر کنید تا ترشی شما کاملا جا بیفتد.
تصاویر مراحل تهیه

ترشی بندری

سایر نکات

ترشی بندری

بهتر است ترشی را در یخچال نگهداری کنید
میتوانید به ترشی 2تا3قاشق سوپخوری پودر سیر و موسیر هم اضافه کنید
اگر دوست دارید به جای فلفل سبز تند از فلفل سبز شیرین استفاده کنید
رب انار ترش مزه این ترشی را بهتر میکند
آب گوجه فرنگی غلیظ با صاف کردن گوجه از آبکش بدست میاید ، میتوانید به جای آب گوجه فرنگی غلیظ از مخلوط 3 قاشق رب و 1 لیوان آبجوش استفاده کنید.
نظرات دستور پخت

ترشی بندری