مواد لازم

خورشت قیمه با گوشت چرخ کرده

۴
مواد اصلی
گوشت چرخ کرده
۲۰۰ گرم
لپه‎ خام
۱/۳ پیمانه
سیب زمینی
۲ عدد
پیاز خرد شده
۱ عدد
لیمو عمانی
۳ عدد
رب گوجه ‌فرنگی
۲-۳ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل و زرد چوبه
به مقدار لازم
زعفران
به مقدار لازم
گلاب
۱ قاشق غذا خوری
دارچین
به مقدار لازم
شکر
۱ قاشق مربا خوری
کلمات کلیدی

خورشت قیمه با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه

خورشت قیمه با گوشت چرخ کرده

درجه سختی
زمان تهیه ۲۰
دقیقه
زمان پخت ۹۰
دقیقه
۱
ابتدا پیاز رو خورد یا رنده کرده با روغن تفت میدیم تا سرخ و طلایی بشه. در صورتی که از پیاز رنده شده استفاده میکنید حتما آبش رو کاملا بگیرین و بعد سرخش کنین.
۲
برای خوشمزه تر شدن خورشتمون حتما پیاز رو خوب تفت میدیم تا کاملا طلایی بشه بعد رب و زردچوبه و نمک رو به پیاز اضافه میکنیم.
۳
مواد رو خوب با هم تفت میدیم تا رب سرخ بشه و از خامی در بیاد. هر چقدر که رب بهتر سرخ بشه٬ رنگ و طعم خورشتمون بهتر میشه. البته باید دقت کنیم تا رب نسوزه و تلخ نشه.
۴
بعد از سرخ شدن رب٬ گوشت چرخ کرده رو اضافه میکنیم. برای این خورشت بهتره از گوشت چرخ کرده چرب استفاده کنیم چون خورشتمون رو خوشمزه تر میکنه. گوشت و رب رو با هم تفت میدیم تا گوشت سرخ بشه و بپزه. وقتی گوشت سرخ شد٬ بهش دارچین و فلفل هم اضافه میکنیم.
۵
حالا لپه ای رو که از قبل پختیم و آبکش کردیم رو به گوشت اضافه میکنیم و کمی لپه و گوشت رو با هم تفت میدیم.در نهایت ۲ لیوان آب به موادمون اضافه کرده و لیمو عمانی هارو هم میریزیم و در قابلمه رو میبندیم و اجازه میدیم مواد برای نیم ساعت با هم بپزن تا مزه ها به خورد هم بره.
۶
بعد از نیم ساعت که آب خورشت کمتر شد بهش زعفرون، گلاب و شکر رو اضافه میکنیم و میذاریم برای نیم ساعت دیگه بپزه تا خوب جا بیوفته و قوام بیاد.
۷
گلاب و شکر نقش خیلی مهمی در خوشمزه تر شدن این خورشت دارن و چون مقدار شکر خیلی کمه اصلا خورشت رو شیرین نمیکنه فقط طعم خورشت رو لطیف تر میکنه ولی در صورتی که احساس کردین ممکنه از مزه شکر یا گلاب خوشتون نیاد میتونین داخل خورشت نریزینشون یا اینکه کم کم اضافشون کنین و بعد تستشون کنین تا از طعمشون مطمئن بشین.
۸
هیمنطوری که دیدن این خورشت کلا به حدود ۱ ساعت و نیم زمان برای پخت احتیاج داره و علاوه بر اون خیلی هم خوشمزه اس. برای سروش هم فقط کافیه که با سیب زمینی هایی که سرخ کردیم تزیینش کنیم. نوش جان .
نظرات دستور پخت

خورشت قیمه با گوشت چرخ کرده