عکس خورش خلال بادام
تصویر از : vida.k
https://sarashpazpapion.com/picture/1397074
...
مواد لازم

خورش خلال بادام

۴
مواد اصلی
نمک و زردچوبه
به مقدار لازم
چوب دارچین
به مقدار لازم
خلال بادام درشت
۲۵۰ گرم
زعفران دم کرده
۱ فنجان
گلاب
۵ قاشق غذا خوری
رب گوجه ‌فرنگی
۲ قاشق غذا خوری
پیاز
۱ عدد
زرشک
۱ لیوان
کره
۱ قاشق غذا خوری
گوشت
۳۰۰ گرم
کلمات کلیدی

خورش خلال بادام

خورشت غذای محلی غذای ایرانی خورشت خلال بادام
طرز تهیه

خورش خلال بادام

درجه سختی
زمان تهیه ۶۰
دقیقه
زمان پخت ۹۰
دقیقه
۱
پیاز را خرد کنید و زردچوبه بزنید و در مقداری روغن تفت دهید تا نرم شود سپس گوشت خرد شده را اضافه کنید ، تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.
۲
پس از تغییر رنگ گوشت رب گوجه فرنگی را اضافه کنید ، چند دقیقه تفت دهید سپس ۴ لیوان آب بریزید و در قابلمه را ببندید تا با حرارت ملایم گوشت بپزد.
۳
خلال بادام را حدود ۱۰ دقیقه در آب گرم خیس دهید تا نرم شود سپس ۵ دقیقه داخل زعفران دم کرده خیس دهید ( مقدار کمی زعفران را بسایید و در آب جوش حل کنید و ۱۵ دقیقه روی بخار اب قرار دهید تا دم بکشد و رنگ دهد ).
۴
وقتی آب خورش کم شد خلال بادام ، زعفران و چوب دارچین را اضافه کنید ( باید به اندازه یک بند انگشت روی خورش آب باشد ) ، حرارت را بسیار کم کنید و حدود ۳۰ دقیقه خورش را روی حرارت قرار دهید.
۵
پس از این مدت زرشک ، گلاب و کره را به خورش اضافه نمائید و ۳۰ دقیقه دیگر با حرارت کم و در باز اجازه دهید خورش کاملا جا بیفتد ، پس از پایان پخت چوب دارچین را خارج کنید و نمک غذا را اندازه کنید سپس در ظرف بریزید و بهمراه برنج سرو نمائید.
تصاویر مراحل تهیه

خورش خلال بادام

سایر نکات

خورش خلال بادام

برای این خورش بهتر است از گوشت گوسفند استفاده کنید ، اگر پس از پخت آب خورش زیاد بود کمی حرارت را بالا ببرید تا آب اضافی آن بخار شود.
دلیل استفاده از چوب دارچین بجای پودر دارچین به این علت است که رنگ خورش تیره نشود ؛ در صورت تمایل میتوانید چند عدد لیمو عمانی همراه با اضافه کردن خلال بادام اضافه کنید.
حتما بعد از طبخ چوب دارچین را از خورش خارج كنید
اگر می خواهید خورش خوش رنگ شود بهتر است وقتی به جوش آمد کف روی آن را بگیرید
زردچوبه اگر زیاد سرخ شود باعث تلخ شدن خورش میشود بیشتر از 20 ثانیه آن را سرخ نكنید.
خورش خلال یكی از غذاهای خوشمزه و پرطرفدار كرمانشاهی است.این غذا بسیار مقوی و پر انرژی بوده و طعم بسیار خوشایندی دارند به طوری كه اغلب افراد طعم آن را میپسندند .تهیه این غذا برای مجالس و میهمانی های رسمی پیشنهاد مناسبی است.
بهتر است از زرشک سیاه و روغن کرمانشاهی استفاده شود
نظرات دستور پخت

خورش خلال بادام