مواد لازم

آش جو 1

۴
مواد اصلی
زعفران
به مقدار لازم
پیاز بزرگ
۳ عدد
برنج
۶۰ گرم
سبزی (آش)
۲ کیلوگرم
جو (به صورت پوست کنده)
۲۵۰ گرم
نخود و لوبیا و عدس
۶۰۰ گرم
گوشت (بدون استخوان)
۵۰۰ گرم
نمک و فلفل و زرد چوبه
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

آش جو 1

طرز تهیه

آش جو 1

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۱۲۰
دقیقه
۱
گوشت را در ظرفی جدا گانه به همراه افزودنی هایی مناسب(مثل برگ بو، پوست پرتقال ،فلفل دلمه ای و ...) آب پز كنید و سپس بكوبید یا رشته رشته كنید.
۲
ظرفی مناسب انتخاب كنید و در آن مقداری روغن بریزید و اجازه دهید روغن كاملا داغ شود سپس پیاز های خرد شده(بهتره نگینی نباشه و كمی بلندتر خرد شده باشه)را به روغن اضافه میكنیم و در اصطلاح پیازداغ میكنیم.
۳
چند دقیقه قبل از آماده شدن پیازداغ همه حبوبات را بدون اب به پیاز داغ اضافه میكنیم و چند دقیقه ای هم میزنیم.و سپس برنج را به مواد اضافه میكنیم(بدون آب).
۴
پس از گذشت مدتی سبزی ها را به مواد اضافه میكنیم و خوب مخلوط میكنیم.از خرد شدن برنج نترسید خوب آشه دیگه!
۵
گوشت پخته شده را به مواد اضافه میكنیم و خوب هم میزنیم و آب جوش را به قدری به غذا اضافه میكنیم كه روی مواد را كاملا بپوشاند و حتی كمی بالاتر هم باشد.حالا زیر شعله را كم كرده و از شعله پخش كن هم استفاده میكنیم و به اش زمان میدهیم تا خوب بپزد.و در انتها كمی روغن را داغ كنید و زردچوبه و نعنا داخلش ریخته و پس از مدت كمی تفت دادن به آش اضافه كنید.
۶
برای تزیین میتوانید از كشك ، كشك مخلوط شده با زعفران (رنگ زرد زیبایی دارد)، ماست چكیده ، حبوبات پخته شده ، نعنا داغ به همراه زردچوبه و .... استفاده كنید.
سایر نکات

آش جو 1

حبوبات را حتما از شب قبل خیس كنید و برای آنكه نفخ آنها كاملا گرفته شود آب انها را حداقل 3 مرتبه عوض كنید. در صورتی كه فراموش كردید حبوبات را خیس كنید میتوانید آنها را در آب ریخته و پس از جوش آمدن آب آن را آبكش كنید تا نفخ حبوبات گرفته شود
اگر در انتهای پخت دو قاشق آرد و مقداری زعفران را در كمی روغن داغ تفت داده و به آش اضافه كنید مزه بسیار خوبی پیدا میكند
سعی كنید آش خیلی شل نباشد و تا حد ممكن آب آن كشیده شود تا خوشمزه تر شود
اگر بتوانید مقداری قلم تهیه كنید و آن را از شب با آب بپزید و به جای آب در آش از آب قلم استفاده كنید آش شما واقعا فوق العاده میشود
فراموش نكنید كه زمان پخت بیشتر یعنی آش خوشمزه تر.اگر وقت دارید آش را از شب قبل روی حرارت بسیار ملایم قرار دهید.
نظرات دستور پخت

آش جو 1