مواد لازم

آلبالو پلو با کوفته قلقلی گیاهی

۵
مواد اصلی
برنج
۳ پیمانه
آلبالو
۵۰۰ گرم
شکر
۱ پیمانه
زعفران دم کرده
۱.۵ قاشق چای خوری
سویا ریز
۱ پیمانه
پیاز متوسط
۱ عدد
آرد نخودچی
۱-۲ قاشق سوپ خوری
پیاز داغ
۲ قاشق سوپ خوری
خلال پسته و بادام
۲ قاشق سوپ خوری
روغن
به مقدار لازم
نمک و ادویه معطر
به مقدار لازم
کلمات کلیدی

آلبالو پلو با کوفته قلقلی گیاهی

طرز تهیه

آلبالو پلو با کوفته قلقلی گیاهی

درجه سختی
زمان تهیه ۴۰
دقیقه
زمان پخت ۸۰
دقیقه
۱
آلبالوها را بشویید، هسته ودُم آن ها را جدا کنید وترجيحا در یک ظرف مسي يا لعابي همراه با شكر و یک پيمانه آب به مدت ١٥-١٠دقيقه بجوشانيد، سپس آلبالوهارا از شربت جداكرده ، با پيازداغ مخلوط كنيد.
۲
در یک قابلمه مقداری آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. وقتی جوش آمد، برنج از قبل خیس خورده را داخل آن بریزید. صبر کنید تا آماده آبکشی شود. دقت کنید که برنج را باید کمی زنده تر آبکش کنید.
۳
كف قابلمه كمي روغن بریزید و مقداری نان براي ته ديگ استفاده كنيد. نيمي از برنج را داخل قابلمه بریزید، سپس مخلوط آلبالو را اضافه کنید. بقيه برنج را هم بریزید و در انتها زعفران را قطره قطره روي چندجاي برنج بريزيد. حالا باید برنج را دم كنيد.
۴
سوياي ريز را با مقدارمناسبي آب جوش خيس كنيد تا نرم شود ، سپس آن راچرخ كرده، با پياز رنده شده كه آب آن گرفته اید، مخلوط كنيد. آردنخودچي، نمک و انواع ادويه هاي معطر را در اين قسمت به سویا اضافه کنید. مخلوط را خوب ورز دهيد و به مدت يك ساعت در يخچال قرار دهيد، سپس آن را به صورت كوفته ريزه (كله گنجشكي) در آورده، با مقداركمي روغن درتابه مناسب سرخ كنيد.
۵
بعداز دم كشيدن پلو، در صورت نيازكمي روغن روی آن بریزید و هم بزنيد، سپس آن را در ظرف مناسب بریزید، با كوفته ريزه ها و خلال بادام و پسته كه از قبل خيسانده وكمي تفت داده ايد ، تزئين كنيد .
نظرات دستور پخت

آلبالو پلو با کوفته قلقلی گیاهی