مواد لازم

کوکی اصیل لاهیجان

۱۸
مواد اصلی
آرد قنادی
۸۵۰ گرم
شیر
۲۵۰ میلی لیتر
پودر کاکائو
۲ قاشق سوپ خوری
وانیل
۱/۸ قاشق چای خوری
بیکینگ پودر
۱ قاشق چای خوری
کشمش پلویی
۳۵۰ گرم
پودر قند
۴۵۰ گرم
روغن جامد یا کره
۳۰۰ گرم
روغن مایع
۱۰۰ گرم
تخم مرغ
۶ عدد
گردو خرد شده
۳۵۰ گرم
کلمات کلیدی

کوکی اصیل لاهیجان

طرز تهیه

کوکی اصیل لاهیجان

درجه سختی
زمان تهیه ۳۰
دقیقه
زمان پخت ۲۰
دقیقه
۱
اول فر رو روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد روشن کنین، بیکینگ پودر و آرد رو مخلوط و الک کنین، روغن صاف جامد و پودر قند رو حدود ۷ دقیقه با همزن بزنید تا یکتواخت و لطیف و پفکی بشه.
۲
روغن مایع رو به این مواد اضافه کنین و سه دقیقه با همزن بزنید، تخم مرغها رو یکی یکی اضافه کنین و هر کدوم رو ۱ دقیقه هم بزنین. وانیل و شیر رو هم اضافه کرده و هم بزنید
۳
مخلوط آرد و بیکینگ پودر رو کم کم با الک کردن اضافه کنید و آروم مخلوط کنید. توی مرحله آخر پودر کاکائو رو توی آرد بریزین و الک کنین توی مواد و مخلوط کنین (اگه کاکائو مرغوب باشه مقدار کمتری ازش لازم هست). حالا گروی خرد شده و کشمش رو هم بریزید و با لیسک مواد رو مخلوط کنید :)
۴
کف سینی فر کاغذ روغنی بندازید و با هر وسیله ای که راحت هستید (خامه ریز بدون ماسوره، اسکوپ زن یا حتی قاشق!) کوکی ها رو با فاصله بصورت مرتب روی کاغذ سینی فر بچینید. توجه کنید که کوکی ها از هم فاصله داشته باشن. چون هر چقدرم قبل پخت سفت باشه، بعد از داغ شدنِ مایه ی کوکی، یه مقدار شل میشه و به هم نزدیک میشن. بسته به ضخامت کوکیهاتون ۱۵ تا ۲۰ دقیقه توی فر بپزین.
۵
در آخر کار برای یکی دو دقیقه شعله بالای فر رو روشن کنین تا رنگ روی کوکیهاتون کمی قهوه ای تر و زیبا تر شه (فقط حتما بالا سرش باشین و حواستون باشه که بیش از حد برشته نشه و خدای نکرده نسوزه!) بعد از پخت هم کمی بذارین خنک شه و بعد نوش جان کنین :)
تصاویر مراحل تهیه

کوکی اصیل لاهیجان

بیشتر
نظرات دستور پخت

کوکی اصیل لاهیجان